ETKİNLİKLER

15 EYLÜL 2017- AYLIK BİLİMSEL TOPLANTI

AYIRICI TANIDA SORUN YARATAN LENFOİD LEZYONLAR
 

Konuşmacı: Prof. Dr. Sermin Özkal

 

Saat: 17:30-19:00

Yer: Muhittin Erel Amfisi

17.00-17.30 arasında açılış kokteyli verilecektir. 

07 NİSAN 2017- AYLIK BİLİMSEL TOPLANTI

"Tükürük bezi tümörleri olgu sunumları"

Moderatör: Dr. Sülen Sarıoğlu

Konuşmacılar:

Dr. Dudu Solakoğlu Kahraman

Dr. Ülkü Küçük

Dr. Demet Etit

Dr. Sülen Sarıoğlu

Dernek sorumlusu: Dr. Ülkü Küçük

Yer:DESEM

Saat:17.00

06-07 MAYIS 2017-KURS 3: YUMUŞAK DOKU TÜMÖRLERİ KURSU

YUMUŞAK DOKU TÜMÖRLERİ KURSU

Tarih: 6-7 Mayıs 2017

Yer: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Muhittin Erel Amfisi- Bornova/İZMİR

Moderatörler:   Prof.Dr. Taner Akalın (taner.akalin1@gmail.com)

                             Doç.Dr. Banu Yaman (drbanuyaman@yahoo.com)

Not: Kursiyerler,  kurs öncesinde olguları digital ortamda değerlendirme imkanı bulacaklardır.

Katılımcılar, kişisel kullanıcı adı ve şifre kullanarak bilgisayar, Ipad veya telefon aracılığı ile web adresinden sanal preparatları inceleyebilecektir. Kursu takip eden 10 gün sistem kullanıma açık olacaktır.

 

KURS PROGRAMI

 

 

6 Mayıs Cumartesi

Kahvaltı ve açılış

 

9.00 – 9.45

Yumuşak doku tümörlerinde sınıflandırma, derecelendirme ve 2013 WHO sınıflandırmasındaki yenilikler

Dr Sermin Özkal

09.45 – 10.30

Yumuşak doku tümörlerinde moleküler belirteçler ve rutine katkıları

Dr İnanç Elif Gürer

10.30 – 11.15

Yumuşak doku tümörlerine genel yaklaşım

Dr Taner Akalın

11.15 – 12.00

 

Yemek arası

12.00-13.00

Vasküler tümörler

Dr Gülfiliz Gönlüşen

13.00 – 14.00

Miksoid mezenkimal tümörler

Dr Sergülen Dervişoğlu

14.00 – 15.00

 

Kahve arası

15.00 – 15.30

Yuvarlak hücreli sarkomlar

Dr Türkan Rezanko

15.30 – 16.30

Lipomatöz tümörler

Dr Canten Tataroğlu

16.30 – 17.30

 

 

7 Mayıs Pazar

İğsi hücreli benign ve intermedier tümörler

Dr Taner Akalın

9.00 – 10.00

İğsi hücreli sarkomlar

Dr Burçin Tuna

10.00 – 11.00

 

Dr Kahve arası

11.00 – 11.30

Kutanöz mezenkimal tümörler

Dr Peyker Temiz

11.30 – 12.30

Pleomorfik sarkomlar 

Dr Banu Yaman

12.30 – 13.30

Kursun genel değerlendirmesi ve kapanış

 

 

13.30 – 14.00

 

Başvuru için:

Digital preparat değerlendirebilmek için son başvuru tarihi: 24 Nisan 2017

Kurs katılımı için kayıt bilgileri (kimlik bilgileri, telefon no ve e-posta adresi) ve banka dekontunun  epd@dalyatur.com ve drbanuyaman@yahoo.com adresine gönderilmesi gereklidir. Web ortamında değerlendirilecek sanal preparatlar için gerekli şifre ve bilgiler e-posta adresinize gönderilecektir. 

Kurs başvuru formu için tıklayınız

Konaklama seçenekleri için tıklayınız

04 MART 2017 KURS 2- JİNEKOPATOLOJİ

KURS -2: JİNEKOPATOLOJİ: ENDOMETRİAL KÜRETAJ  MATERYALLERİNE YAKLAŞIM

Moderatörler: Dr.Çağnur Ulukuş, Dr.Osman Zekioğlu, Dr. Meral Koyuncuoğlu

Program

09.00-09-30    Normal endometrium - Dr. Gürdeniz Serin

09.30-10.15 Küretaj materyallerinde sık görülen benign patolojiler: Disfonksiyonel kanamalar, endometriumda hormon etkisi ve metaplaziler, endometrial polip ve endometritler  - Dr. Aylin Orgen Çallı

10.15-10.30 Kahve arası

10.30-11.15 Endometrial karsinomların prekürsör lezyonları – Dr. Seyran Yiğit

11.15-12.00 Endometriumun sık görülen maligniteleri - Dr. Firuzan Döger

12.00-13.00 Yemek arası

13.00-14.00 Olgular eşliğinde kursun gözden geçirilmesi Dr. Meral Koyuncuoğlu

14.00-15.00  TARTIŞMA

15.10             KAPANIŞ

Kurs başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız

03 MART 2017 AYLIK BİLİMSEL TOPLANTI

OLGULAR İLE OVER TÜMÖRLERİ

Moderatörler: Dr. Nil Çulhacı, Dr. Seyran Yiğit

Konuşmacılar: Dr. Nil Çulhacı, Dr. Seyran Yiğit, Dr. Dudu Solakoğlu Kahraman, Dr. Hafize Özdemir , Dr. Evren Uzun

YER: DESEM

SAAT:17:00-19:00

03 ŞUBAT 2017 AYLIK BİLİMSEL TOPLANTI

Yaşadığımız hain saldırı nedeniyle ertelediğimiz aylık toplantımızın yeni tarihini aşağıda bilgilerinize sunarız.

Moderatör: Mine HEKİMGİL
Ayrıcı Tanıda Sorun Yaratan Reaktif Lenfoid Tezyonlar, Sermin ÖZKAL
Dernek Sorumlusu: Yelda DERE

Tarih: 03.02.2017
Yer: DESEM
Saat :  17:00
EPD Yönetim Kurulu

06 OCAK 2016 AYLIK BİLİMSEL TOPLANTI

Ayrıcı Tanıda Sorun Yaratan Reaktif Lenfoid Lezyonlar 

Moderatör: Dr. Mine HEKİMGİL

Konuşmacı: Dr. Sermin ÖZKAL
 

Yer: DESEM
Saat :  17:00 
EPD Yönetim Kurulu

10 Aralık 2016 AKCİĞER TÜMÖRLERİ KURSU

AKCİĞER TÜMÖRLERİ KURSU
 

Moderatör: Dr. Deniz Nart,     Dr. Duygu Gürel

KURS: AKCİĞER KANSERİ - DSÖ 2015 SINIFLAMASI

 9:00- 9:30         Akciğer kanseri spesmenlerinde makroskopik değerlendirme - Dr.Duygu Gürel 

 9:30-10:00        Akciğer kanseri raporlamasında TNM sınıflandırması - Dr.Duygu Gürel

 10:00-10:30      DSÖ-2015 Akciğerin prekanseröz Lezyonları - Dr. Deniz Nart 

 10:30-11:00      Kahve Molası

 11:00-11:30      DSÖ– 2015 Akciğer adenokarsinomu - Neler, neden değişti? - Dr. Ali Veral

 11:30-12:00      DSÖ–2015 Akciğer skuamöz hücreli karsinomu - Neler, neden değişti? -Dr. Duygu Gürel 

 12:00-12:30      DSÖ- 2015 Akciğerin Nöroendokrin Tümörleri - Dr. Çağnur Ulukuş 

 12:30-13:30      Öğle Yemeği 

 13:30-14:00      DSÖ-2015 Küçük biyopside akciğer kanseri histolojik tiplendirmesinde tanısal algoritm - Dr. Pınar Fırat 

 14:00-15:00      Akciğerin nadir görülen tümörleri-Olgu sunumları 

 -Dr. Emel Kılıçarslan

 -Dr. Evren Uzun

 -Dr. Umut Aykutlu

 -Dr. Banu Yaman

 -Dr. Alev Gülşah Hacar

 15:00-15:30      Kahve molası 

 15:30-16:30      Akciğer kanserine moleküler yaklaşım-Dr. Büge Öz 

Kurs başvuru formu için tıklayınız. 

 

YER: EGE ÜNİVERSİTESİ MUHİTTİN EREL AMFİSİ
 

SAAT:09:00-17:00

09 Aralık 2016 AYLIK BİLİMSEL TOPLANTI

PULMONER SİTOLOJİ
 

Moderatör:  Dr. Ali Veral
Konuşmacı: Dr. Deniz Nart
 

YER: DESEM
SAAT: 17:00-19:00

14 EKİM 2016 AYLIK BİLİMSEL TOPLANTI

Santral sinir sistemi tümör sınıflamasındaki değişiklikler

Moderatör: Dr. Fulya Çakalağaoğlu (İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi)

Konuşmacı: Dr. Süheyla Uyar Bozkurt (Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi)

Saat: 17.00

Yer : DESEM 

EGE PATOLOJİ DERNEĞİ 2016-2017 EĞİTİM DÖNEMİ BİLİMSEL TOPLANTI VE KURSLARI

23 EYLÜL 2016: Açılış Kokteyli ve Patoloji laboratuarlarında kullanılacak yeni teknolojiler

14 EKİM 2016:  Santral sinir sistemi tümör sınıflamasındaki değişiklikler

9 ARALIK 2016: Pulmoner sitoloji

10 ARALIK 2016: KURS 1- PULMONER PATOLOJİ

6 OCAK 2017: Ayırıcı tanıda sorun yaratan reaktif lenfoid lezyonlar

3 MART 2017: Olgularla over tümörleri

4 MART 2017:  KURS 2-JİNEKOPATOLOJİ

7 NİSAN 2017: Olgularla tükrük bezi tümörleri

6-7 MAYIS 2017:KURS 3- YUMUŞAK DOKU PATOLOJİSİ 

12 MAYIS 2017: Olgularla kemik patolojisi

GENEL KURUL SONUÇLARI

Derneğimizin olağan genel kurul toplantısı 02/05/2016 tarihinde yapılmış olup yeni yönetim kurulu üyeleri ve yedekleri, onur kurulu üyeleri ve yedekleri, denetleme kurulu üyeleri ve yedekleri ile delegeler ve yedekleri aşağıdaki şekilde belirlenmiştir. 

 

YÖNETİM KURULU 

ASİL ÜYELER                                                           YEDEK ÜYELER

Meral Koyuncuoğlu Ülgün                                            Sevil Sayhan

Fulya Çakalağaoğlu                                                     Asuman Argon

Duygu Gürel                                                               Sibel Keçeci

Metin Akbulut                                                             Fikret Dirilenoğlu

Ülkü Küçük                                                                 Özlem Sezer

Yelda Dere                                                                  Arzu Avcı

Banu Yaman                                                               Demet Etit

 

ONUR KURULU

ASİL ÜYELER                                                             YEDEK ÜYELER

Eren Demirtaş                                                              Emek Özen

Ragıp Ortaç                                                                 Uğur Pabuçcuoğlu

Mine Tunakan Öztop                                                    Aydanur Kargı

 

DENETLEME KURULU 

ASİL ÜYELER                                                             YEDEK ÜYELER

Kutsal Yörükoğlu                                                          Zekiye Aydoğdu

Mehtat Ünlü                                                                  Sait Şen

Malik Ergin                                                                   Seyran Yiğit

 

DELEGELER

ASİL ÜYELER                                                               YEDEK ÜYELER

Kutsal Yörükoğlu                                                            Ali Veral

Demet Etit                                                                     Arzu Avcı

Neşe Çallı Demirkan                                                       Gülden Diniz 

Funda Yılmaz                                                                 Çağnur Ulukuş

Meral Koyuncuoğlu Ülgün                                                Metin Akbulut

Erdener Özer                                                                  Fulya Çakalağaoğlu

Özgül Sağol                                                                    Bayram Yılmaz

Banu Lebe                                                                      Sümeyye Ekmekçi

Sait Şen                                                                         Neşe Ekinci 

 

 

Genel Kurula Davet

Değerli üyelerimiz,

25 Nisan 2016 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük binası-Alsancak’ta   DESEM MAVİ salonda saat  17:30- 19:30 arasında yapılması planlanan Ege Patoloji Derneği'nin olağan Genel Kurulu,  çoğunluk sağlanamadığından 02 Mayıs 2016 tarihinde aynı yer ve aynı saatte tekrar yapılacaktır.

Sayın üyelerimize duyurur,olağan genel kurula gelmelerini rica ederim
 
 
GÜNDEM

1.     Açılış ve Yoklama, Saygı duruşu

1.     İstiklal marşı ve saygı duruşu

2.     Divan Başkanı ve Divan Sekreterinin seçimi , imza yetkisi verilmesi

3.     Yönetim Kurulu (YK) faaliyet raporunun sunulması

4.     Denetleme Kurulu (DK) raporunun sunulması

5.     Bütçenin sunulması

6.     DK raporunun ve bütçenin onaya sunulması

7.     Dernek organlarının seçilmesi

8.     PDF Genel Kurulunda EPD’yi temsil edecek delegelerin seçimi

9.     Dilek ve temenniler

10.   Kapanış


 
 
EPD Yönetim Kurulu başkanı
Meral Koyuncuoğlu

Genel Kurula Davet

Değerli üyelerimiz,

25 Nisan 2016 tarihinde  Dokuz Eylül Üniversitesi rektörlük binası-Alsancak’ta   DESEM   MAVİ  salonda saat  17:30- 19:30 arasında Ege patoloji derneğinin  olağan Genel Kurulu yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamaz ise 02 Mayıs 2016 tarihinde aynı yer ve aynı saatte toplantı yapılacaktır.
Sayın üyelerimize duyurulur.

 

GÜNDEM

1-     Açılış ve Yoklama, Saygı duruşu

2-     Divan heyetinin seçimi

3-     Faaliyet raporunun okunması

4-     Denetim raporunun okunması

5-     Faaliyet ve denetim raporları üzerinde görüşmeler ve ibrası

6-     Eski yönetimin ibrası

7-     Yeni Yönetim kurulunun seçimi

8-     Denetleme kurulunun seçimi

9-     Delegelerin seçimi

10-  Dilek ve temenniler

11-  Kapanış

 

EPD Yönetim Kurulu başkanı

Meral Koyuncuoğlu

30 Nisan 2016-KURS 3- OLGULAR EŞLİĞİNDE JİNEKOPATOLOJİ KURSU

OLGULAR  EŞLİĞİNDE JİNEKOPATOLOJİ KURSU : 30 Nisan 2016

MODERATÖRLER: Dr.Meral Koyuncuoğlu, Dr. Necmettin Özdemir, Zerrin Calay

9:15-9:30      Açılış

9:30-9: 45     Servikal sitolojide  Bethesda  raporlama sisteminde ne değişti?  Dr.Dilaver Demirel

9:45-10:00     Anormal sitolojide klinik yaklaşım                  Dr.Bahadır Saatli

10:00-10:15    LGSIL  ve HGSIL ile karışan   lezyonlar           Dr.Handan Zeren

10:15-10:30    Servikste adenokarsinoma insitu ve invaziv adenokarsinom ile karışan lezyonlar    Dr.Elif Peştereli

10:30-10:45   KAHVE  MOLASI

10:45-11:00    2014 de over kanserleri   sınıflamasında   neler değişti?   Dr. Meral Koyuncuoğlu

11:00-11:15    Adneksiyal kitlelere yaklaşım   Dr.Nuri Yıldırım

11:15- 11:30   Jinekolojik onkolojide fertilite koruyucu yaklaşımlar     Dr.Uğur Saygılı

11:30-11:45    Over kanserinde tedavide yenilikler                      Dr.Aziz Karaoğlu

11-45-12:00     Endometrial hiperplazi sınıflamasında  neler değişti?   Dr.Çağnur Ulukuş

12:00-12:15     Endometrial hiperplazilerde tedavi                       Dr.Coşan Terek

12:15-12:30    TARTIŞMA

12:30-13:30     ÖĞLE YEMEĞİ

13:30- 13:45   Endometrial kanserlere güncel yaklaşım                Dr.Tevfik Güvenal

13:45-14:00    Endometrial kanserlerde invazyon paternleri       Dr.Bahar Müezzinoğlu

14:00-14:15    Uterin Sarkomlarda neler değişti?                            Dr.Derya Gümürdülü

14:15-14:30      Gestasyonel trofoblastik  hastalıklar                     Dr. Alp Üsubütün

14:30- 14:45    KAHVE MOLASI

14:45- 15:00   Klinisyen ile Patolog arasında yaşanan sorunlar    Dr.Sefa Kurt

 15:00- 15:15   Jinekopatolojide  frozen                                             Dr.Funda Eren

15:15- 15:30   Vulvektomi materyalini raporlama                           Dr. Seyran Yiğit

 15:30-15:45  Jinekopatolojide moleküler olarak  neler  yapabiliriz?    Dr. Osman  Zekioğlu

15:45-16:30    TARTIŞMA

16:30             KAPANIŞ

08 Nisan 2016 Aylık Bilimsel Toplantı

Olgularla Baş Boyun Patolojisi

Moderatörler:Sülen Sarıoğlu-Fulya Çakalağaoğlu

Konuşmacılar:

Sülen Sarıoğlu

Ali Veral

Demet Etit

Ülkü Küçük

 

Toplantı yeri :DESEM-Alsancak

Toplantı saati:17:00-19:00

04 Mart 2016 Aylık Bilimsel toplantı: Dermatopatoloji

4 Mart 2016 Aylık Bilimsel toplantı: Dermatopatoloji

TANI GÜÇLÜĞÜ YARATAN MELANOSİTİK LEZYONLAR

Moderatör:  Dr.Taner  Akalın, Dr.Banu Lebe

Konuşmacılar:

Spitz nevus ve Spitzoid tümörler - Dr. Taner Akalın

Displastik nevus ve özel bölge nevusları - Dr.  Banu Lebe

05 Mart 2016 Kurs 2: Gastrointestinal Endoskopik Biyopsilere Yaklaşım

GASTROİNTESTİNAL ENDOSKOPİK BİYOPSİLERE YAKLAŞIM-​SIKÇA SORULAN SORULAR-SIK KARŞILAŞILAN SORUNLAR

Moderatör: Dr. Başak Doğanavşargil

08:30– 09:00 KAYIT

09:00-09:15 AÇILIŞ Dr. Meral Koyuncuoğlu- Dr. Başak Doğanavşargil Yakut- Endoskopik biyopsilerde sıkça sorulan sorular, sık karşılaşılan sorunlar

09:15-12:30 I. OTURUM – Üst gastrointestinal sistem endoskopik biyopsilerine yaklaşım Oturum Başkanı : Dr. Başak Doğanavşargil

09:15-09:35 Endoskopik biyopsiyi neden yaparız? Nasıl yaparız? Patologdan ne bekleriz? - Dr. Rukiye Vardar

09:35-10:15 Özofagus endoskopik biyopsilerine yaklaşım. Özofajitler ve Barrett özofagusu- Dr. Semin Ayhan

10:15–10:20 Tartışma

10:20-10:45 Kahve Arası

10:45-11:25 Mide endoskopik biyopsilerine yaklaşım, H.Pylori gastriti ve diğer gastritler Gastropatiler ve atrofik gastrit- Dr. Neşe Çallı Demirkan

11:25-11:40 İntestinal metaplazide tanı, tiplendirme ve klinisyene mesajlar-Dr. Enver Vardar

11:40-12:10 Endoskopik biyopsilerde nöroendokrin hücre proliferasyonları. Hiperplazi-displazitümör/raporlama-Dr. Mehtat Ünlü

12:10-12:30 Midenin polipoid lezyonları-Dr. Asuman Argon

12:30-13:30 Öğle Yemeği

13:30-13:35 II. OTURUM – Alt gastrointestinal sistem endoskopik biyopsilerine yaklaşım Oturum Başkanı: Dr. Neşe Ekinci

13:35-14:00 İnce bağırsak biyopsilerine yaklaşım. Gluten sensitif enteropati ve ayırıcı tanısı- Dr. Emel Ebru Pala

14:00-14:45 Kolon biyopsilerine yaklaşım. Kolonda patern analizi. İnflamatuvar bağırsak hastalığı ve ayırıcı tanı- Dr. Sülen Sarıoğlu

14:45-15:00 Gastrointestinal kanalda sistemik hastalıklar-Dr. Burçin Pehlivanoğlu

15:00–15:05 Tartışma

15:05 -15:30 Kahve Arası

15:30-16:15 Kolon poliplerine yaklaşım-Dr. Arzu Avcı

16:15-16:45 Gastrointestinal kanalda displazi-Dr. Özgül Sağol

16:45-17:30 Kapanış-Sorular ve katkılar 

08 OCAK 2016- Aylık Bilimsel Toplantı

Meme Patolojisi- Neoadjuvan Kemoterapi Sonrası Patolojik Değerlendirme            

Moderatörler: Prof. Dr.Tülay Canda, Prof.Dr.Necmettin Özdemir

Konuşmacı: Dr.Merih Güray Durak

Yer:DESEM

Saat :17:00-19:00

06 Kasım 2015 Aylık Bilimsel toplantı

Tiroid Patolojisi: TİROİD TÜMÖRLERİNDE MOLEKÜLER DEĞİŞİKLİKLER: TANISAL VE PROGNOSTİK ANLAMLARI

Moderatör: Dr. Serpil Dizbay Sak

Konuşmacılar:

Papiller karsinoma - Dr. Serpil Dizbay Sak

Folliküler adenoma, karsinoma - Dr. Yeşim Ertan  

Medüller karsinoma - Dr.Merih Guray Durak

Saat: 17.00

Yer: DESEM

04 Aralık 2015 Aylık Bilimsel Toplantı

Ürogenital sistem patolojisi: Gleason derecelendirme sistemindeki yenilikler ve raporlama

Moderatör: Dr. Sait Şen

Konuşmacılar: 

Gleason derecelendirme sistemindeki yenilikler ve iğne biyopsiler - Dr. Banu Sarsık 

Radikal prostatektomi raporlama - Dr. Nalan Neşe 

 

05 Aralık 2015 Kurs 1- Kemik iliği biyopsisi

Kemik iliği biyopsisi 

Moderatör: Dr. Mine Hekimgil 

08:45-09:00 Açılış

09:00-09.30 Rituximab ve kullanımı - Dr. Kıvanç Şahinkaya

09:30-10.30 Kemik iliği inceleme endikasyonları, metodları, makroskopik özellikler ve mikroskopik yaklaşım - Dr. Öner Doğan

10.30-11.30 Myeloproliferatif Neoplaziler - Dr. Sermin Özkal

11:30-11.45 Kahve arası

11:45-12.45 Myelodisplastik Sendrom - Dr. Mine Hekimgil

12:45-13.45 Öğle arası

13:45-14.45 Akut lösemiler - Dr. Nalan Neşe

14:45 -16:00 Lenfoproliferatif süreçler ve plazma hücreli lezyonlar - Dr. Nazan Özsan

16.00-16.15 Kahve arası

16:15-17.15 Ayırıcı tanı güçlüğü yaratan olgu örnekleri - Dr. Öner Doğan

17:15 KAPANIŞ VE KURS GERİ BİLDİRİM

Yer: DESEM

Kurs kayıt formu için tıklayınız

02 Ekim 2015 Aylık Bilimsel toplantı

EFFÜZYONLARIN SİTOLOJİSİ

Moderatör :   Dr.  Ali Veral

Konuşmacı:    Dr. Pınar  Fırat

Saat:17.00

Yer: DESEM

18 Eylül 2015 Aylık Bilimsel toplantı

GEÇEN YIL HAKKINDA BİLGİLENDİRME                

Konuşmacı:        Dr.Meral Koyuncuoğlu

PATOLOJİDE GÜNCEL SORUNLAR                      

Konuşmacı:      Dr.Ekin Aktaş

Saat:17.00

Yer:DESEM

20 Haziran 2015 Kurs 6 - Pankreatobiliyer Sistem Patolojisinde Gündem ve Problematik Konular

Pankreatobiliyer Sistem Patolojisinde Gündem ve Problematik Konular 

Moderatörler:

Dr. Volkan Adsay

Dr. Kemal Deniz

Dr. Figen Doran

Dr. Nevra Dursun

Dr. Özgül Sağol

Dr. Funda Yılmaz

 

08.30 - 08.40 - AÇILIŞ Dr. Meral Koyuncuoğlu- Dr. Figen Doran – Dr. Funda Yılmaz

08.40 –10.40 - I.OTURUM – PANKREAS TÜMÖRLERİ

Oturum Başkanı : Dr. Figen Doran

Konuşmacılar: Dr. Volkan Adsay, Dr. Burcu Saka, Dr. İpek Erbarut

08.40 – 09.30 - I.Pankreasın duktal adenokarsinomu ve taklitçileri

                       II.Evreleme ile ilgili problemler, öneriler USCAP Pankreas toplantısından aktarımlar

09.40 – 10.30 - II. Pankreas’in kistik ve prekürsör lezyonları

10.30 – 10.40 - Tartışma

10.40 – 11.00 - Kahve Arası

11.00 - 12.30 - II. OTURUM – AMPULLA TÜMÖRLERİ

Oturum Başkanı : Dr. Gülen Akyol

Konuşmacılar: Dr.Volkan Adsay, Dr. Serdar Balcı

11.00 – 12.30 - I. Ampulla Tümörleri- Makroskopi, Sınıflama ve Tiplemedeki Problemler

                      II. Evreleme ile ilgili problemler ve öneriler, USCAP pankreas toplantısından aktarımlar

12.30 – 13.30 - Öğle Yemeği

13.30 – 15.00 - III. OTURUM – NÖROENDOKRİN NEOPLAZİLER

Oturum Başkanı : Dr. Sema Arıcı

Konuşacılar: Dr. Volkan Adsay, Dr. Pelin Bağcı

13.30-14.30 - I. Gastrointestinal ve Pankreatobiliyer Sistemin Nöroendokrin Neoplazileri: Kavramlar, Klasifikasyon, Derecelendirme/Evrelendirme ve Patolojik Değerlendirmede Karşılaşılan Diğer Sorunlar

                    II. Ki67 Sayım Metodları ve USCAP Pankreas Patoloji Toplantılarından Aktarımlar

14.50 – 15.00 - Tartışma

15.00 – 15.20 - Kahve Arası

15.20– 16.20 - IV. OTURUM –PANKREATOBİLİYER SİSTEM SİTOLOJİSİ

Oturum Başkanı : Dr. Ali Veral

15.20 – 16.20 - Pankreato-Biliyer Sistem Sitolojisi- Dr. Akif Demir

16.20– 18.00 - V. OTURUM – SAFRA KESESİ TÜMÖRLERİ VE ÖNCÜ LEZYONLARI

Oturum Başkanı : Dr. Özgül Sağol

Konuşmacılar: Dr.Volkan Adsay, Dr. Nevra Dursun, Dr. Gizem Akkaş

16.20-17.50 - I. Safra Kesesinin İnflamatuar ve Polipoid Lezyonları

                    II. Safra Kesesinde epitheliyal atipi / displaziler

                   III. “Erken Safra Kesesi Karsinomu” (“Early GBC”); evreleme problemleri

                   IV.’ Safra Kesesinin İnvaziv Karsinomlari ve Taklitçileri

17.50 – 18.00 - Tartışma ve Kapanış

16 - 17 Mayıs 2015 Kurs 5 - Patoloji Laboratuvarı Temel İlkeleri Kursu

Patoloji Laboratuvarı Temel İlkeleri Kursu

Moderatör:  Funda Yılmaz

16 Mayıs 2015 Cumartesi 

09.00-09.05 - AÇILIŞ- Dr. Meral Koyuncuoğlu

Oturum Başkanı: Dr. Funda Yılmaz

09.05-10.05 - Adım Adım Daha Iyi Histopatoloji- Mert Çalım

10.05-10.25 - Patoloji Laboratuvarında İş Güvenliği- Sağlıklı Çalışma Koşulları- Özlem Kızılkeçili

10.25-10.30 - Tartışma ve Geri Bildirimler

10.30-10.45 - Çay kahve molası

Oturum Başkanı: Dr. Ümit İnce

10.45-11.15 - Doku takibi- Nasıl olmalı, sık yapılan hatalar nelerdir-Naziye Özkan

11.15-11.40 - Doku bloklarının hazırlanması ve kesit almada temel ilkeler -Naziye Özkan

11.35-12.00 - Dekalsifikasyon- Dr.Başak Doğanavşargil Yakut

12.00-12.05 - Tartışma ve Geri Bildirimler

12.05-13.15 - ÖĞLE YEMEĞİ

Oturum Başkanı: Dr. Sait Şen

13.15-13.50 - İnteraktif Oturum: Patoloji Laboratuarında Nasıl Çalışılır- Patoloji Laboratuvarı Nasıl Yönetilir? -Dr Ümit İnce

13.50-14.15 - H&E boyama yöntemleri – Hangisini tercih edelim?- Mert Çalım-Dr. Funda Yılmaz

14.15-14.45 - Histolojik kesitlerde sık karşılaşılan hatalar /artefaktlar-Dr. Funda Yılmaz

14.40-14.45 - Tartışma

14.45-15.00 - Çay kahve Molası

Oturum Başkanı: Dr. Yasemin Sezgin

15.00-15.40 - Moleküler Patolojide sık kullanılan teknikler-Dr. Ümit İnce

15.40-16.10 - Moleküler patolojik tekniklerde patoloji teknikerinin dikkat etmesi gereken kurallar- Nigar Türkmen, Melis Ulubay

16.10-16.40 - Mikroskop seçerken nelere dikkat edelim?- Dr.Sait Şen

16.40-16.45 - Geri Bildirimler ve kapanış

3 Nisan 2015 Aylık Bilimsel Toplantı

Jinekopatoloji Olgu Sunumları

Moderatör: Dr.Çağnur Ulukuş

Dr. Seyran Yiğit, TC Sağlık Bakanlığı Katip Çelebi Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Dr. Ülkü Küçük, TC Sağlık Bakanlığı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Dr. Kamuran Acar, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

Dr. Müge Çalık, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

Dr. Güray Aktürk, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

Yer :DESEM

3-4 Nisan 2015 Kurs 4 - Meme Patolojisi

MEME KANSERİNE YAKLAŞIM, TANI ZORLUKLARI ve BİYOLOJİK BELİRLEYİCİLERDEKİ YENİ GELİŞMELER

Yer: ERZURUM BÖLGE EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ KONFERANS SALONU

Moderatörler : Prof.Dr.Necmettin ÖZDEMİR, Doç.Dr.Merih GÜRAY DURAK

03/NİSAN/2015 CUMA

08.30-09.00 Kurs kayıt makbuzlarının Ege Patoloji Derneği Saymanı tarafından verilmesi

Oturum Başkanları: Dr.Sıtkı TUZLALI, Dr.Necmettin ÖZDEMİR

09.00-.09.20 Meme ameliyat materyallerine intraoperatif yaklaşım ve cerrahi sınır değerlendirilmesi Dr.Ekrem YAVUZ

09.20-09.40 İntra operatif ve parafin bloklarda sentinel lenf nodu değerlendirilmesi Dr.Osman ZEKİOĞLU

09.40-10.00 Papiller memenin lezyonların patolojisi ve ayırıcı tanı zorlukları Dr.Zerrin CALAY

10.00-10.20 Fibroepitelial meme tümörlerinin patolojisi, malign ve benign ayırımında dikkat edilmesi gerekenler Dr.Şennur İLVAN

10.20-10.30 Tartışma

10.30-10.50 Kahve molası

Oturum Başkanları : Dr.Zerrin CALAY, Dr. Osman ZEKİOĞLU, Dr.Şennur İLVAN

10.50-11.10 İnvaziv meme karsinomlarında sınıflama ve derecelendirme Dr.Sıtkı TUZLALI

11.10-11.30 Memenin duktal karsinoma insituları ve mikroinvazyonun değerlendirilmesi Dr.Nilgün KAPUCUOĞLU

11.30-11.50 Memenin lobüler neoplazileri ve invaziv lobüler karsinom Dr.Merih GÜRAY DURAK

11.50-12.10 Meme kanserinde prognostik ve prediktif önemi olan biolojik belirleyiciler Dr.Gülnur GÜLER

12.10-12.20 Tartışma

12.20-14.30 Öğle yemeği

14.30-16.10 OLGULAR EŞLİĞİNDE İNTERAKTİF SLAYT SEMİNERİ

Oturum Başkanları : Dr. Ekrem YAVUZ, Dr.Gülnur GÜLER, Dr.Fazlı ERDOĞAN

14.30-14.50        Dr.Semen ÖNDER      (İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi)

14.50-15.10        Dr. Kemal KÖSEMEHMETOĞLU     (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi)

15.10-.15.20       Dr.Elif DEMİRCİ      (Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi)

15.20-.15.30       Dr. Muhammet ÇALIK       (Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi)

15.30-.15.40       Dr.Betül GÜNDOĞDU       (Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi)

15.40-.15.50       Dr.Remzi ERTEN       (Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi)

15.50-16.00        Dr.Sevilay ÖZMEN       (Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi)

16.00-16.10        Dr.İlknur ÇALIK         (Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi)

16.10-16.30 Tartışma

16.30-17.00 Kurs katılım belgelerinin verilmesi.

04/NİSAN/2015 Cumartesi

08.30-09.00 Kurs kayıt makbuzlarının Ege Patoloji Derneği Saymanı tarafından verilmesi

Meme Kanserinde İnteraktif HER2 Akademi Toplantısı

Moderatör : Dr.Necmettin ÖZDEMİR

Oturum Başkanları: Dr.Sıtkı TUZLALI, Dr.Ekrem YAVUZ, Dr.Osman ZEKİOĞLU

Konuşmacı: Dr.Serpil DİZBAY SAK

09.00-09.30 HER-2’nin önemi, boyamaya etki eden faktörler ve skorlamada son yenilikler

10.00-12.00 (Oturum 1) İnteraktif dijital ortamda olgu bazında HER-2 değerlendirilmesi.

12.00-13.30 Öğle Yemeği

Oturum Başkanları: Dr.Gülnur GÜLER, Dr.Nilgün KAPUCUOĞLU, Dr.Merih GÜRAY DURAK

Konuşmacı: Dr.Serpil DİZBAY SAK

13.30-15.30 (Oturum 2) İnteraktif dijital ortamda olgu bazında HER-2 değerlendirilmesi, olgular üzerinde interaktif quiz ve sonuçların tartışılması.

 15.30-16.00 Kurs katılım belgelerinin verilmesi.

7 Mart 2015 Kurs 3 -Nöropatoloji

Santral Sinir Sistemi Tümörlerine Yaklaşım

Moderatörler: Dr.Şerefettin Canda, Dr.Eren Demirtaş, Dr.Murat Gökden

09:30-10:10 Patologlar icin nöroradyoloji-Dr. Süleyman Men

10:15-10:55 Intraoperatif konsültasyon-Dr. Ayça Erşen  

11:00-11:40 Extra-axial tümörler-Dr. Taner. Akalın    

11:40-13:00 Öğle yemeği
13:00-13:40 Glial Tumorlere Yaklasim-Dr. Murat Gökden  

13:45-14:25 Posterior fossa ve serebellopontin köşe tümörleri-Dr. Aydın İşisağ

14:25-14:45 Kahve arası
14:45-15:25 Pseudoneoplastik ve nonneoplastik lezyonlar-Dr. Murat Gökden

15:30-16:30 Olgu sunumları

Yer: DESEM

6 Mart 2015 Aylık Bilimsel Toplantı

Yumuşak Dokunun Benign Tümörleri İle Karışan ve Ayırıcı Tanıda Sıkıntı Yaratan Düşük Dereceli Sarkomları

Moderatör: Dr.Burçin Tuna

Lipomatö tümörler                                         Dr.Sermin Özkal

Fibroblastik/myofibroblastik tümörler               Dr.Taner Akalın

Histogenezi belirsiz tümörler                          Dr.Burçin Tuna

Saat:17.00-19.00

Saat:16.30-17.00 Çay-kahve ikramı sunulacaktır

Yer: DESEM

6 Şubat 2015 Aylık Bilimsel Toplantı

Nonjinekolojik Sitoloji Olgu Sunumları

Moderatör: Dr.Ali Veral

Konuşmacılar;

Dr.Neşe Yener (Maltepe Ün.)

Dr.Emel Ebru Pala (Tepecik Hast.)

Dr.Canan Sadullahoğlu (Ege Ün.)

Dr.Mehmet Ali Uyaroğlu (Katip Çelebi Ün.)

Dr.Duygu Gürel (Dokuz Eylül Ün.)

Saat:17.00-19.00

Saat:16.30-17.00 Çay-kahve ikramı sunulacaktır

Yer: DESEM

9 Ocak 2015 Cuma Aylık Bilimsel Toplantı

TUR-M Materyallerinin Değerlendirilmesi

Moderatör: Dr.Kutsal Yörükoğlu- Dr.Sait Şen 

Konuşmacılar:

-Flat lezyonlar ve non invaziv tümörler - Dr.Nalan Neşe

-İnvaziv tümörler ve sorunlar - Dr.Banu Sarsık

-Patoloji rapor formatı, FİSH ve sitoloji - Dr.Burçin Tuna

Saat:17.00-19.00

Saat:16.30-17.00 Çay-kahve ikramı sunulacaktır

Yer: DESEM

 

7 Kasım 2014 Aylık Bilimsel Toplantı

Oral Kavitenin Tanı Zorluğu Yaratan Mukozol Lezyonları: Oral Mukozada Liken Kavramı

Moderatör: Dr.Sülen Sarıoğlu ,Dr.Demet Etit                                

Konuşmacı: Dr.Nihan Aksakallı

Saat 17:00-19:00                                    

Saat: 16:30-17:00 Çay-kahve ikramı sunulacaktır

Yer:   DESEM

5 Aralık 2014 Aylık Bilimsel Toplantı

Meme Patolojisinde Yeni Antiteler

Moderatör :Dr.Tülay Canda

Konuşmacılar: Dr.Merih  Güray Durak,  Dr.Ümit Bayol      

Saat 17:00-19:00

Saat: 16:30-17:00 Çay-kahve ikramı sunulacaktır

Yer:   DESEM

6 Aralık 2014 Kurs 2: Dermatopatoloji

İnflamatuar Dermatozlarda Pratik Histopatolojik Yaklaşım

Moderatör: Dr.Gülşen Kandiloğlu

9:30-9:50: Yangısal deri hastalıkları için tanı algoritmaları: Dr.Uğur Pabuççuoğlu

9:50-10:35: Spongiotik dermatitler-Dr.Banu Lebe

Kahve Arası:10:35-10:50

10:50-11:35 : Psoriaziform dermatitler-Dr.Neşe Çallı Demirkan

11 :35-12:20: : interfaz ve Likenoid dermatitler-Dr.Aylin Örgen Çallı

12:20-13: 30: Öğle yemeği

13:30-14:15: Vezikülo-büllöz hastalıklar- Dr.Banu Yaman

Kahve arası:  14:15-14:30

14:30-15:15: İlaç reaksiyonları Dr.Canten Tataroğlu

15:15-16:00:  Enfeksiyöz ve nonenfeksiyöz granülomatöz dermatitler: Dr.Peyker Temiz

17 Ekim 2014 Aylık Bilimsel Toplantı

Gastrointestinal Sistem Endoskopik Biopsilerine Yaklaşım

Moderatör: Dr.Başak Doğanavşargil

Konuşmacı: Dr.Süha Göksel

Saat 17:00-19:00

Yer: DESEM

 

27 - 28 Eylül 2014 Kurs 1: Nefropatoloji

PDF–Nefropatoloji Çalışma Grubu,Nefropatoloji Kursu(27-28 Eylül 2014, İzmir) 

Kurs Moderatörleri: 

Dr.Fulya Çakalağaoğlu           Dr.Sülen Sarıoğlu 

27 Eylül 2014

9:30-10:30:   Nefropatoloji laboratuvar yöntemleri – Dr.Işın Kılıçaslan

         Materyal iletimi, Fiksasyon: Dr.Ayhan Özcan

         Makroskopik inceleme: Dr.Ayhan Özcan

         Histokimya: Dr.Ayşim Özağarı

         İmmünflöresan/İmmünhistokimya: Dr.Fulya Çakalağaoğlu 

10:30-11:00             KAHVE ARASI 

11:00-12:30:  Glomerüler hastalıklar ve sınıflandırmalar- Dr.Diclehan Orhan

          Minimal lezyon, FSGS :Dr.Diclehan Orhan

          Membranöz GN: Dr.Hülya Akgün

          IgA nefropatisi:Dr.Banu Sarsık

          MPGN :Dr.Işın Kılıçaslan

          Postenfeksiyöz GN: Dr.Nagihan Yalçın 

12:30-13:30              ÖĞLE YEMEĞİ 

13:30- 14:30: Tübülointerstisyel ve vasküler hastalıklar-Dr.Kürşat Yıldız

                       Tubulointerstisyel hastalıklar:Dr.Saba Kiremitçi

          Vasküler hastalıklar (vaskülitler hariç) :Dr.Füsun Baba

 15:00-16:00: Temel klinik ve patoloji –Dr.Sülen Sarıoğlu

         Temel klinik tablolar: Dr.Taner Çamsarı

         Glomerüler hastalıklara algoritmik yaklaşım: Dr.Sülen Sarıoğlu 

28 Eylül 2014

9:30-10:30: Sistemik hastalıklarda böbrek bulguları I- Dr.İlhan Tuncer

         Vaskülitler: Dr.Mehtat  Ünlü

         Lupus nefriti :Dr.Fulya Çakalağaoğlu 

10:30-11:00  KAHVE ARASI 

11:00-12:30: Sistemik hastalıklarda böbrek bulguları II – Dr.Gülçin Başdemir

           Plazma hücre diskrazileri:Dr.Mehtat Ünlü

           Amiloidoz :Dr.Sait Şen

           Diabetik nefropati: Dr.Yasemin Özlük 

12:30-13:30             ÖĞLE YEMEĞİ 

13:30-15:00: Transplantasyon Patolojisi –Dr.Arzu Ensari

         Transplantasyon hastalarında klinik tablolar: Dr.Ali Çelik

         T hücre aracılı rejeksiyon: Dr.Gülçin Başdemir

         Antikor aracılı rejeksiyon :Dr.Sülen Sarıoğlu 

15:15-16:00- Transplantasyon Patolojisi II –Dr.Sait Şen

         İlaç toksisitesi: Dr.A.Nihan Haberal 

         Enfeksiyonlar Post transplant lenfoproliferatif hastalık: Dr.Saba Kiremitçi

19 Eylül 2014 Açılış Kokteyli ve Aylık Bilimsel Toplantı

SSS Tümörleri Sınıflamasında Değişiklikler

Moderatör ve Konuşmacı: Dr. Tarık Tihan  

Saat 17:00-19:00

Yer: DESEM

 

Albümyap.com